Jak správně pečovat o šperky, aby byly zůstaly stále krásné

Úvod » Jezdecké šperky » Jak správně pečovat o šperky

košík (0) přihlášení / registrace

Jezdecké šperky - banner 1
Jezdecké šperky - banner 2
Jezdecké šperky - banner 3

Jak pečovat o šperky, aby zůstaly stále krásné

Výrobky z drahých kovů, jako jsou zlato a stříbro, jsou náchylné k oxidaci při styku s chemickými sloučeninami, které jsou však obsaženy všude kolem nás – ve vzduchu, v potu, v parfémech či laku na vlasy,… Pokud jsou šperky navíc členité, usazují se na nich také nečistoty a prach. Aby šperky zůstaly stále krásné a lesklé, je důležité dodržovat zásady pro jejich správné nošení a pravidelně o ně pečovat. Přinášíme Vám pár tipů, jak šperky vyčistit.

ZÁKLADNÍ ČIŠTĚNÍ - PRVNÍ POMOC
Pokud šperk začne ztrácet svůj lesk, doporučujeme Vám jako první pomoc namočit jej do vlažné vody s pár kapkami mýdla nebo přípravku na mytí nádobí a jemně vyčistit např. starým kartáčkem na zuby. Tím se šperk zbaví mastnoty a dalších nečistot. Poté jej opatrně vysušte, nejlépe fénem vlažným vzduchem a přeleštěte flanelovým hadříkem. Toto základní ošetření můžete provádět dle potřeby, při každodenním nošení přibližně jednou měsíčně.

SPECIÁLNÍ UTĚRKY NA ZLATO A STŘÍBRO
Jednoduchým způsobem, jak ošetřit zlaté a stříbrné šperky, je přetřít je speciální utěrkou, která je napuštěna roztokem, který šperky krásně vyčistí a vyleští. Tuto utěrku by měl mít doma každý majitel šperků z drahých kovů. 

LÁZNĚ NA ZLATO A STŘÍBRO
Mnohem lepších výsledků však dosáhnete, když namočíte šperk do speciální lázně na čištění šperků. Během chvilky bude Váš šperk vypadat téměř jako nový. Zářivého lesku dosáhnete po důkladném vysušení ještě vyleštěním speciální utěrkou.

Lázeň i utěrky pro čištění šperků dostanete koupit v každém zlatnictví nebo na našem e-shopu.

ČIŠTĚNÍ ULTRAZVUKEM
Další variantou je svěřit šperk do rukou odborníků a nechat si jej vyčistit v jakémkoliv zlatnictví, což se provádí většinou ultrazvukem, nebo se obrátit přímo na nás.

RHODIOVÁNÍ A ZLACENÍ
Při každodenním dlouhodobém nošení v nepříznivých podmínkách se může stát, že se povrch šperku ošoupe a i při opakovaném čištění již není šperk krásně lesklý. Nyní je možné šperk znovu pozlatit nebo porhodiovat - potáhnout novou vrstvičkou rhodia. A šperk se opět zatřpytí v plné kráse jako nový.

Aby šperk zůstal stále krásný, doporučujeme Vám kromě pravidelného čištění dodržovat tyto zásady:

  • Nenoste šperky při výkonu těžkých prací, v prašném prostředí a v prostředí s výpary
  • Nenoste šperky při koupání, úklidu, mytí nádobí nebo praní, při práci na zahradě a jiných činnostech, při kterých by mohlo dojít k mechanickému poškození nebo styku šperku s chemickými sloučeninami
  • Šperky odkládejte, ideálně i na noc, do šperkovnic k tomuto účelu určených, případně do PVC sáčku a ukládejte na suché místo
  • Neukládejte šperky do blízkosti věcí obsahujících síru a její sloučeniny , jako jsou guma, lepidla, lepenka a podobné
  • Šperky s kameny nenamáčejte do horké vody, kameny by mohly prasknout

Důležité je vědět, že oxidace – černání zejména stříbra není vadou šperku, jedná se o chemickou vlastnost stříbra závislou na prostředí, se kterým přijde styku. Naše stříbrné, zejména pak sportovní (florbalové a jezdecké) šperky mají díky své kvalitní povrchové úpravě a následnému rhodiování zvýšenou ochranu, aby vydržely déle krásné.

Čím více však budete dodržovat výše uvedené zásady, tím výrazněji přispějete k tomu, aby byl Váš šperk lesklý a krásný co nejdéle.

Ut__rka_na_Ag

Klasické šperky

Klasické šperky

kvalitní české šperky

Jezdecké šperky

Jezdecké šperky

kvalitní jezdecké šperky

Florbalové šperky

Florbalové šperky

kvalitní florbalové šperky

Investiční zlato

Investiční zlato

Investiční zlato

Výkup zlata a stříbra

Výkup zlata a stříbra

výkup zlata a stříbra

facebook

Poukar - české šperky | Tvorba www stránek

Pro zvyšování vaší spokojenosti využívá náš web soubory cookies, které slouží k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací. OK